Już niedługo Nowy Rok. 1 stycznia będziemy świętować rozpoczęcie kolejnego roku kalendarzowego. Tym samym rozpoczniemy… nowy rok. No właśnie – zapisać wielką czy małą literą? I jak to jest z sylwestrem? A może Sylwestrem? Jeśli i Ty łamiesz sobie głowę nad tymi zagadnieniami, ten artykuł jest dla Ciebie. Uprzedzę – odpowiedź jest prosta. I gwarantuję – łatwo ją zapamiętać.

Nowy Rok tylko jednego dnia

Już w dwóch pierwszych zdaniach wstępu można zauważyć to rozróżnienie. Nowy Rok zapiszemy tylko wtedy, gdy będziemy mieć na myśli 1 stycznia. Nowy Rok pisany wielkimi literami będzie wtedy synonimem tego dnia. Zawsze więc, gdy tak napiszemy, pokażemy, że myślimy o święcie, jakie obchodzimy 1 stycznia. Natomiast, jeśli mamy na myśli cały nadchodzący rok, kolejne miesiące, które przed nami, zawsze użyjemy małej litery. Jeśli napiszemy „Zbliża się Nowy Rok”, będziemy myśleć jedynie o dniu 1 stycznia, natomiast pisząc „zbliża się nowy rok”, pokażemy, że myślimy o czekającym nas nowym okresie.

Zapamiętując to rozróżnienie, warto jeszcze zwrócić uwagę na inną odmianę – możemy kogoś odwiedzić w Nowy Rok (1 stycznia) lub w nowym roku (2022).

Dawno nie widziałam mojej kuzynki – odwiedzę ją w nowym roku.

Dawno nie widziałam mojej kuzynki – odwiedzę ją w Nowy Rok (1 stycznia).

Sylwester przychodzi na sylwestra

A jak to jest z szampańską zabawą 31 grudnia? Na zaproszeniu napiszemy „zapraszam na Sylwestra” czy może „zapraszam na sylwestra”? Z pomocą przychodzi oczywiście Słownik Języka Polskiego. Odpowiedź można też znaleźć w poradni językowej SJP. Wielką literą zapisujemy nazwy świąt i dni świątecznych (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych, Zaduszki itp.). Natomiast zabawa, która odbywa się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia nie jest świętem, dlatego „sylwester” zapiszemy małą literą.  Oczywiście zdarza się, że noc 31 grudnia traktowana jest jako święto, jednak rozróżnienie to jest bardzo subtelne i indywidualne, najbezpieczniej wybierać więc formę zapisu małą literą. Oczywiście, jeśli będziemy zapraszać znajomego Sylwestra na zabawę sylwestrową, napiszemy, że sylwestra spędziliśmy z Sylwestrem.